ДИВА МАЩЕРКА - ПЪРВА ПОМОЩ ПРИ БРОНХИТ, ПНЕВМОНИЯ, КОВИД И КАКВО ЛИ ОЩЕ НЕ
ДИВА МАЩЕРКА
Дивата мащерка е сред най-популярните билки у нас, чиято здравословна слава се носи още от древни времена. Съдържа антиоксиданти и антимикробни съставки, благодарение на които успешно се бори с различни вируси, гъбички, паразити и бактерии.
Мащерката помага при колики, главоболие (включително мигрена), нервно напрежение, ревматични болки, ускорява процеса на зарастване на рани. Билката има противовъзпалително, антибактериално, антитуморно, противоспазматично действие. Прилага се при всички видове кашлица (като отхрачващо, бронхоразширяващо и дезинфекциращо средство при остри катари на горните дихателни пътища, хроничен бронхит, коклюш, бронхиална астма, суха и еластична кашлица, белодробни възпаления, пневмония).
От пресните листа на билката се вари чай, който помага при болки в ставите.
Изключително много помага при някой сърдечно-съдови заболявания, радикулит, неврологични заболявания и други.
Мащерката помага и при стомашно-чревни заболявания, подпомага храносмилането, пречиства кръвта и има диуретично действие. Незаменим лек е при белтък в урината.
Инхалации с билката помагат и при синузит, а вана с мащерка се препоръчва при лечение на различни гинекологични заболявания.
Мащерката, особено в комбинация с други билки като мента, успокоява стомаха, подобрява храносмилането и облекчава колики и друг стомашен дискомфорт. Проучванията показват, че може да се прилага дори при язва, гастрит и спастичен колит. Помага при лечение на диария и газове, успешно се справя с някои паразити, например хелминти, които се срещат в човешкия организъм.
Едно по-малко известно приложение на мащерката е за повишаване на хигиената на устната кухина. Тя може да ограничи отлагането на зъбна плака и да помогне в превенцията срещу кариеси. Затова и е честа съставка към пастите за зъби и водата за уста на билкова основа. Освен това, приложена като гаргара помага при зъбобол, възпаление на венците и болки в гърлото от различен характер.
Най-често, когато говорим за прием с лечебни цели, мащерката се използва като отвара. Има различни рецепти, а често се пие и в комбинация с други билки. Чаят се приготвя като супена лъжица изсушена билка се запари в 250-300 мл вряла вода за около половин час. Пият се по 2-3 чаши на ден. Страдащите от епилепсия могат да я приемат веднъж на ден 2 часа след закуска!
Следващия текст е съставен на база на материал, публикуван от Антъни Уилям.
Какви са полезните свойства на мащерката?
Мащерката притежава мощни антивирусни свойства и е изключително важна, когато се борим с вирусите на Епщайн-Бар, херпес зостер, хепатит, грип, херпесни вируси, цитомегаловирус, човешки папилома вирус и други. Ако се употребява редовно, тя може да спомогне значително за намаляване на вирусния товар в тялото, което я прави много полезна и ефективна за хора, страдащи от синдром на хроничната умора, фибромиалгия, хашимото, ревматоиден артрит, лупус, вертиго, тинитус и множествена склероза. Мащерката също така стимулира паметта, облекчава главоболието, мускулното напрежение и кашлицата, намалява температурата и се бори с настинките и инфекциите. Съдържа вещество, наречено карвакрол, което е чудесно натурално успокоително и има тонизиращ ефект върху цялата нервна система.
Мащерката е чудесен източник на пиридоксин (*витамин В6), който играе важна роля за повишаване на нивата на ГАБА (*гама-аминомаслена киселина) в мозъка, регулиране на съня и спомагане на невротрансмитерните функции в мозъка. ГАБА е също така една от най-добрите естествени защити срещу увреждания, причинени от стреса.
Мащерката е чудесно почистващо средство за стомашно-чревния тракт, унищожава някои анкилостоми и аскариди (чревни паразити) и спомага храносмилането при приемане на обилна или мазна храна. Тя е чудесна за здравето на уринарния тракт и може да спомогне за предотвратяването на инфекции и поддържане на баланса на полезните бактерии. Мащерката има едно от най-високите антиоксидантни нива сред билките. Тя е богата на биофлавоноиди като лутеин, зеаксантин и нарингенин, които имат мощен ефект при елиминиране на свободните радикали и други вещества в тялото, предизвикващи заболявания.
Мащерката е невероятна антивирусна билка, която е съществена за излекуването на която и да е болест на щитовидната жлеза. Нейните хранителни вещества навлизат в жлезата, убивайки вируса на Епщайн-Бар и позволявайки й да възвърне контрол върху собствените си функции. Тази ценна билка също така намалява вирусния товар в цялото тяло, което води до облекчаване на редица симптоми.
Ще си позволим да завършим с рецепта на г-н Айдън Мустафов за отвара от дива Мащерка и Френска лавандула срещу бронхит и пневмония:
„Тези две отвари ги препоръчвам на хората, които често се разболяват от пневмония. Характеризират се с много голям успех в превенцията и лечението. Въпреки това обаче, при подобни състояния не трябва да се отлага получаването на медицинска помощ. Моите съвети не заместват лекарските препоръки!
Сутрин (30мин. преди хранене): Към 250 мл вряща безхлорна вода се добавя 1 с.л. дива Мащерка и се вари 5 мин. на слаб огън, след което се прецежда. Пие се без да се подслажда.
Вечер (2 часа след хранене): Към 250 мл вряща безхлорна вода се добавя 1 с.л. Френска лавандула и се вари 3-4 мин. на слаб огън, след което се прецежда. Пие се без да се подслажда. Успех!“
Остави коментар