Еньовче - действие и приложение на билката
ЕНЬОВЧЕ – ДЕЙСТВИЕ И ПРИЛОЖЕНИЕ НА БИЛКАТА
Еньовче, Драгайка, Същинско еньовче, Истинско еньовче Galium verum L
Еньовче (Galium) е род тревисти, по-рядко храстовидни растения от семейство Брошови. Листата са разположени в прешлени. Цветовете са дребни, обикновено жълтеникави или бели, плодът е сухо орехче. Има едногодишни и многогодишни видове, около 300 на брой, разпространени предимно в Северното полукълбо. В България растат 29 вида из цялата страна.
Еньовчето се смята за цвете на здравето и дълголетието. Повечето видове са медоносни. Много от тях съдържат багрилни вещества и се използват за боядисване на тъкани. Между еньовчетата има фуражни видове, както и плевели. Само някои от видовете са билки. Билката се събира цъфтяща за предпочитане юни-юли.
Билката от Еньовче съдържа иридоиди (главно гликозида асперулозид), флавоноиди, сапонини, витамин С и др.
Основно действие на еньовчето - диуретично, слабително, болкоуспокояващо.
ЛЕЧЕБНО ДЕЙСТВИЕ
• Стръковете от еньовчето имат диуретично, адстрингентно и противовъзпалително действие.
• Използва се при стомашно-чревни заболявания, прочиства бъбреците, черния дроб, панкреаса, далака.
• Прилага се при диабет.
• Препоръчва се при заболяване на щитовидната жлеза, действа пикочогонно и спазмолитично.
• Еньовчето се използва за лечение на епилепсия, истерия и намаляване на нервно напрежение.
• Има и противотуморно действие.
• Приложен външно, чаят действа много бързо при всякакви кожни заболявания, рани, фурункули и черни комедони, псориазис.
• Помага срещу гуша, ако всеки ден с него се правят гаргари.
ЕНЬОВЧЕ В БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА
Препоръчва се прилагането на билката еньовче външно при рецидивираща фурункулоза (циреи) и при вторично инфектирани обриви на кожата. Стрита на прах билка се посипва върху раневите повърхности и осигурява профилактично действие спрямо вторичното им инфектиране. Друго показание на народната медицина са асцитът, придружаващ чернодробната цироза, както и възпалителните отоци при острия ставен ревматизъм. При чернодробната цироза се съчетава с бял трън. Еньовчето се прилага и при възпалителни процеси на пикочоотделителните пътища, по-специално на пикочния мехур.
Настойки се вземат за камъни в бъбреците и като охлаждаща напитка при треска. Сокът, който се получава от прясното растение се използва за такива сериозни заболявания като рак и като силен диуретик, който изчиства тялото от токсини. Използва се за проблеми с простатата и е ефективен лимфен очистител за редица състояния.
Компресите, направени от настойки могат да се прилагат върху изгаряния, ожулвания, язви или други кожни възпаления. Кремовете, които редовно се използват, облекчават псориазис. Изплакване на косата с настойка се използва за лечение на пърхот или проблеми с лющене на скалпа.
В някои северни страни сокът от жълтото еньовче се използува за подсирване на прясното мляко. Ето защо едно от наименованията на дрогата е жълта подкваса.
Трябва да се помни, че в нашата страна има разпространени над 20 различни вида еньовчета. Желателно е събирането само на посочените два вида - жълто /Galium verum/ и бяло /Galium aparine/, тъй като останалите видове не са проучени.
НАЧИН НА УПОТРЕБА НА ЕНЬОВЧЕ
Четири чаени лъжички от обикновеното еньовче се запарват (извличане на горещо) с две чаши вряща вода, след изстиване се прецежда и се изпива за един ден. Друга рецепта : 2 ситно смлени чаени лъжички от билката се заливат с 400 мл вряща вода и се оставят да киснат. След изстиване на разтвора получената запарка се прецежда и полученото количество от билката се изпива в продължение на 1 ден; или 2 супени лъжици от билката се заливат с 400 мл вряща вода и се киснат в продължение на 1 час. От така приготвения извлек се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно (по Исаев, И., И. Ланджев, Г. Нешев. Билките в България и използуването им, III изд, С., Земиздат, - 1977,). Тинктура (1/2-1 чаена лъжичка или 3-5 мл) може да се приема 3 пъти на ден.
Други начини на употреба:
• Чай: 1 супена лъжица от билката се залива с 500 мл вряща вода. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти на ден преди ядене. Страдащите от нарушен лимфен дренаж на лимфната система трябва всеки ден да пият този чай.
• Пролетното еньовче (Galium verпum Scop.) се употребява при кръвотечение от носа като изсушената билка се стрива на прах и се смърка като емфие.
• За лекуване на цистит еньовчето се изсушава и се стрива на прах. Приема се по една чаена лъжичка 3 пъти на ден, като се пие с малко вода.
ЕНЬОВЧЕ ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
Еньовчето има диуретично действие и трябва да се прилага внимателно при хора с диабет.
Противопоказан е при деца и бременни жени! Винаги следвайте предписаната доза!
Остави коментар