Хвойна - лечебни свойства и информация
Хвойна (Смрика, Боровица, Клека)
Описание
Хвойната е вечнозелен, двудомен, силно разклонен храст от семейство Кипарисови с височина до 4 м. Летораслите й са череникавокафяви, а по-старите клонки - сиво-кафяви. Листата са със заострени върхове, прилични на шило и имат белезникава лента. Групирани са в снопчета, по 3 във всяко. Цветовете на хвойната са шишарки, като се делят на женски и мъжки. Женските са съставени от три плодни люспички, които се съединяват при узряване и стават месести, а мъжките са изградени от многобройни люсповидни тичинки, като всяка от тях има 3-7 прашника. Плодовете са с диаметър 6-9 мм, кълбовидна форма, покрити с восъчен налеп и синкаво-черни на цвят. Всеки плод съдържа 3 сивокафяви семенца с обвивка от смолисто вещество. Цъфти април-май.
Разпространение
Хвойната расте в Северното полукълбо, като това обхваща части от Европа, Северна Америка и Азия. В България се среща в планинските райони, по каменисти и сухи склонове, при надморска височина от 1700 метра.
Химичен състав
Плодовете съдържат етерично масло, горчиво вещество, пектин, терпена юнен, танин, ксилоза, фруктоза, смола, инвертна захар, мазнини, оцетна, глюкуронова, мравчена и яблъчна киселина. Неузрелите плодове съдържат пектини, оцетна, мравчена и яблъчна киселина, восъци, дъбилни вещества, витамин С, тлъсто масло и др. В листната маса се съдържат арбутин, умбелиферон, ксилозиди и флавони. В кората са открити също сесквитерпени, карен, цимол, лонгифолен и цис-метан.
Използваема част на растението
Плодовете. Време за бране Плодовете се събират след като узреят, през септември-ноември. Трябва да се има предвид, че плодовете узряват втората година, заради това на едно и също растение може да има и зелени и зрели плодове.
Начин на бране
Узрелите плодове се събират чрез разтърсване на растението върху брезент.
Начин на сушене
Сушат се на сянка или в сушилня, до 35° С, при добра вентилация. Добре изсушените плодове отвън са виолетово-черни, а отвътре - тъмнозелени.
Лечебни свойства
Хвойната действа потогонно, газогонно, пикочогонно, отхрачващо, успокояващо, загряващо, противоревматично, спазмолитично, ароматизиращо, тонизиращо, противовъзпалително и антисептично. Тя улеснява храносмилателните процеси и дезинфекцира пикочните пътища. Хвойната се използва при смущения в уринирането, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, цистит, недостатъчен менструален поток, бяло течение, ревматизъм, хроничен ревматизъм, болки в ставите, метеоризъм, подагра, чернодробни заболявания, хроничен бронхит, невралгии, хемороиди, кожни болести, храносмилателни проблеми, раздразнен стомах, газове, намален апетит, колики, лош дъх, неврози, гингивит, заболявания на панкреаса и неоплазии.
Противопоказания
He трябва да се използва от бременни жени и хора с бъбречно възпаление. При продължителен прием може да настъпи раздразнение на пикочните пътища, диария и бъбречна инфекция. He трябва да се приема вътрешно над 40 дни.
Източник: Пълен билков справочник 101 билки - от А до Я Поредица Бъди здрав с лечебната сила на билките
Остави коментар