RICINUS COMMUNIS

Рицинът идва от Индия или от Африка. Използван още от древността от египтяните, той е обозначен с много имена като Керуа, Кероа, Чаруа, Карапат, Палма Кристи. Интересно е, че наименованието „Ricinus" означава кърлеж на латински, а наименованието му в I.N.C.I (Международна номенклатура на козметични съставки) „castor oil" може да заблуди, че това е боброва мас. Всъщност рицинът е растение, което вирее в тропически и субтропични райони. Характерният му плод е покрит със зелени или червени шипове, в зависимост от зрелостта. Докато узрява, черупката изсъхва и се отваря, разкривайки 3 маслодайни семена. От тях се извлича жълто-зелено масло, което се окислява много бързо. Това масло е безопасно за здравето, защото е филтрирано, което не е валидно за семената, съдържащи 2 изключително токсични съставки: рицин и рицинин. Рициновото масло е най-гъстото растително масло. Неговата специфична мастна киселина, рицинолова киселина, го прави козметична грижа с невероятни добродетели, добре познати от древността.

Най-познатото приложение на рициновото масло е като силно слабително и не по-малко познати са и благоприятните му ефекти върху косата, ноктите и миглите. От миналия век световно известни учени обогатяват списъка на патологиите, върху които рициновото масло има благоприятно въздействие, вкл. при лечение на рак.

Ще бъде полезно да разграничим рициновото масло от маслото от карапат. Маслото от кapaпат, известно още като ямайско черно рициново масло, се извлича от същото растение (Ricinus communis или Palma-christi) и има подобен състав. Разликата е в метода на екстракция: маслото от карапат традиционно се извлича горещо, чрез варене на печени и натрошени семена от рицина. Органичното рициново масло, извлечено чрез студено пресоване на рицинови семена, позволява по-добро запазване на всички свойства на маслото.

Ще бъде полезно да разграничим също растителното рициново масло от повърхностно активното вещество (ПАВ) Сулфатирано рициново масло. Сулфатираното рициново масло, наричано понякога сулфонирано рициново масло или турско червено масло, е водоразтворимо масло, тоест то напълно диспергира във вода. Това го прави добра съставка за приготвяне на мицеларни води или за обогатяване на душ-гел и шампоани с етерични масла, аромати, базови масла. То прави много нежни шампоани и масла за баня.

КОЗМЕТИЧНО ПРИЛОЖЕНИЕ

- Успокоява нежна или раздразнена кожа, склонна към дискомфорт

- Има действие срещу кафяви петна по лицето и ръцете

- Почиства много добре грим

- Рициноловата киселина се смята за агент, който забавя растежа на микробите, а това дава предимство на рициновото масло при пречистващи лечения

- С много висок вискозитет, това масло осигурява отлична дисперсия на пигменти и прави червилата блестящи

- Придава гъста и кремообразна пяна на сапуни

- Подхранва и хидратира увредена от боядисване коса, суха, без жизненост и без обем

- Укрепва и ускорява растежа на косата, миглите и ноктите - прави ги по-силни, по-гъсти, по-дълги, по-лъскави.

ЛЕЧЕБНО ПРИЛОЖЕНИЕ

- Естествено слабително средство - облекчава напълно червата, което го прави интересно в случай на отравяне (с компрес върху корема)

- Косопад, чупливи нокти

- Ставни болки, полиартрит – облекчава болката при артрит, оток на ставите и възпаление

- Срещу кожни инфекции

- Язва на стомаха, гастроентерит

- Гъбични инфекции

Описание: гъста, почти безцветна или бледо жълта течност, с едва доловим аромат. Много мазно на докосване масло.

Съдържание на мастни киселини:

• Полиненаситени - линолова киселина (омега-6) 6-7%

• Мононенаситени - олеинова киселина (омега-9) 2,5-6%, рицинолова киселина 85-92%

• Наситени - палмитинова киселина 1-2%, стеаринова 2,5%

Начин на използване: препоръчително - външно.

За подхранване на косата: с растителни масла от сапоте, кокос.

За укрепване и стимулиране на косата: с етерични масла Сент Тома, грейпфрут, салвия.

Срещу пърхот: с етерични масла от евкалипт радиата, индрише, лаврово, палмароза, чаено дърво.

За масаж на кожичките на ноктите: с етерични масла от лимон, иланг-иланг.

Предупреждение: Рициновото масло не се препоръчва за вътрешна употреба, дори да е пречистено. Рициноловата киселина е агресивна за чревната лигавица и може да причини прекомерни загуби на вода и микроелементи. Освен това, не се препоръчва за пиене от деца, бременни жени (може да предизвика аборт) и кърмещи жени.

Съхранение: нестабилно растително масло, гранясва бързо. Да се съхранява в тъмна бутилка, далече от топлина и светлина, най-много 6 месеца. Да се съхранява на място, недостъпно за деца.

ПРИМЕРИ ЗА УПОТРЕБА

Чупливи нокти: Нанесете върху ноктите с помощта на четка смес от 50% зехтин и 50% рициново масло. Може да направите тази смес в купа u да натопите ноктите в нея.

Текст: Поли Маркова