МАСЛИНЕНО ОЛИО, OLEA EUROPAEA

Маслиновото дърво е известно от хилядолетия със своето изключително дълголетие. Това е и първото дърво, цитирано в историята на света. Още през древността зехтинът е използван за осветяване (с маслени лампи) на храмове и джамии, а също при извършване на християнски и юдейски обреди. Църковно-славянското название на зехтина е „елей". Маслиновото дърво е провидението на хората от Юга. Древните са се мазали с маслиново олио от главата до петите, а и до днес много често го използват вътрешно, за да се възползват от неговите добродетели.

Независимо дали в храните или в козметиката, зехтинът е широко известен със своите ползи и репутацията му е добре установена. Получавано чрез студено пресоване на пулпа, а не само на маслинените костилки, зехтинът е едно от маслата, най-богати на олеинова киселина. Бедно е на полиненаситени мазнини и богато на витамини А, Д, Е и К. Много лесно усвояемо от организма, с приятен вкус и аромат, това олио трябва да присъства много повече в нашия хранителен режим. Испания, Италия и Гърция са трите най-големи страни-производители и потребители на зехтин.

КОЗМЕТИЧНО ПРИЛОЖЕНИЕ

Забавя клетъчното стареене

Хидратира, омекотява и заздравява кожата

Успокоява раздразнена, зачервена кожа, подходящо за най-чувствителната и деликатна кожа

Подхранва и придава блясък на косата, успокоява скалпа

Влиза в състава на традиционните сапуни от Алепо и Марсилия

ЛЕЧЕБНО ПРИЛОЖЕНИЕ

защитава от сърдечносъдови заболявания, предпазва от сърдечен удар

полезен за стомашно-чревния тракт, предпазва от поява на стомашна язва

чернодробни и жлъчни нарушения

спомага за растежа на децата

КУЛИНАРНО ПРИЛОЖЕНИЕ

Зехтинът е много подходящ за готвене. Той е един от основните хранителни елементи в района на Средиземноморието. Тук се готви почти изцяло само със зехтин и проучвания показват намален риск от редица заболявания на населението в тези райони.

Освен най-добрите видове с етикет „Екстра Върджин" и „Върджин" в търговската мрежа може да се намерят и някои видове обикновен зехтин, а именно:

Olive oil - в него се съдържат доста по-малко полезни вещества, представлява смесица от рафиниран зехтин със зехтин „Върджин" или „Екстра върджин".

Pure olive oil - получава се при второ студено пресоване. Рафиниран зехтин - преминал е през процеса на пречистване при висока температура с химически продукти.

Light olive oil означава по-лек вкус, а не по-ниско качество. Такова олио е подходящо за печене, пържене, сотиране. Изборът на зехтин е въпрос на вкусови предпочитания. Най-добрият избор означава да знаем за какво ще го използваме - за дресинги или за готвене.

Описание: мазно олио, със златистожълт до зелен цвят. За подобряване на проникването в кожата може да се смеси с масла макадамия, лешниково u др.

Аромат: характерен за маслини

Съдържание на мастни киселини:

Полиненаситени - линолова (омега-6) 15-21%

Мононенаситени - олеинова киселина (омега-9) 55 до 83%

Наситени - палмитинова 10%-20%

Начин на използване: вътрешно, външно

Съхранение: Стабилно масло. Срокът за съхраняване на зехтина в метални опаковки е 3-4 години, а в бутилки - 1 година. Когато истински зехтин се съхранява при ниски температури, той става по-гъст и се получава естествена утайка (която при затопляне изчезва), докато другите мазнини не променят състоянието си. Съхранява се на сухо и тъмно място, при температура около 20 °С.

ПРИМЕРИ ЗА УПОТРЕБА

Масажно масло за мека и еластична кожа: 65мл био маслинено олио + 30мл маслен извлек от календула + 3 капки етерично масло немска лайка. Идеално за суха кожа, това масло съдържа екстракт от лайка, известен със своите успокояващи свойства. Налейте няколко капки в шепите, разтрийте дланите и масажирайте цялото тяло.

Против екзема: Смесете 50% био зехтин екстра върджин + 50% масло от авокадо и намажете върху проблемните зони.

Текст: Поли Маркова