Смокиновите листа са богати на антиоксиданти и фибри и са чудесен източник на витамин А, В1 и В2. Съдържат калций, желязо, фосфор, манган, натрий, калий, магнезий, както и аcкоpбинова киcелина, cмоли, етеpични маcла. След портокала, смокинята, както и нейните листа под всякаква форма, съдържат максимално количество калций. Чаша чай от смокинови листа ще ви предостави голямо количество ценни антиоксиданти като полифеноли и флавоноиди в борбата срещу свободните радикали. Листата имат богато ниво на алкени. В допълнение, те могат да нормализират pH на тялото.

От сухите листа се правят отвари, чай или сироп. Освен заради полезните си вещества, те се използват в много кухни, заради специфичния си и екзотичен аромат или като ароматизатор за дрешници и долапи.

ДЕЙСТВИЕ

Листата на смокинята се използват като билка с познато фотосенсибилизиращо, фунгицидно (противогъбично), бактерицидно, диуретично, противокашлично, противовъзпалително и леко слабително действие. Външно се налагат като лапа или компрес за лечение на пъпки, циреи, афти, абсцеси, гъбични заболявания, за гаргара при ангина и др. Облекчават болката, причинена от поява на хемороиди при налагане като компрес.

Богатото съдържание на флавоноидни съединения в смокиновите листа, го правят особено ефективен при остри възпалителни процеси.

Благодарение на своите антибактериални свойства, чаят от смокинови листа е отличен естествен лек за предотвратяване на растежа на опасни патогенни бактерии като Staphylococcus aureus, Escherichia coli и Pseudomonas.

ПОЛЗИ ЗА ЗДРАВЕТО

Чаят от смокинови листа по нищо не отстъпва като вкусови качества на останалите видове чай. Този чай е също толкова вкусен и ароматен като самата смокиня. Освен това, има и много ползи за здравето.

ДИАБЕТ

Листата от смокиня са най-известни със способността си да регулират метаболизма и нивата на кръвната захар, което ги прави незаменими при диабет. Те са с високо съдържание на калий, който управлява обема на захарта, усвояваща се в тялото след хранене. Консумирани под формата на чай, помагат за понижаване нивата на глюкоза и холестерол в организма, а това от своя страна предотвратява висока кръвна захар. Консумацията на чай от смокинови листа може да намали зависимостта от инсулинови инжекции при пациентите с диабет. Според проучвания отварата има положителен ефект при пациенти с диабет тип 1. Те могат да пият чай от смокинови листа всеки ден със закуската. Чаят спомага също и за нормализиране на нивата на антиоксиданти, които помагат в борбата с оксидативен стрес, причинен от диабет, влияе благоприятно на органите, защитава организма от тромби, сърдечносъдови заболявания и проблеми с храносмилателната система.

Внимание! Ако страдате от диабет тип 1 и приемате инсулин, консултирайте се с вашия лекар преди да вземете отвара от смокинови листа!

За здравословни цели се препоръчва да се пие чай от смокинови листа всеки ден в продължение на около месец, след което да се направи пауза за няколко седмици, така че многократната консумация да има също толкова силен лечебен ефект. Чаят от смокинови листа се приготвя по следния начин:

При диабет - 2 чаени лъжички сушени листа от смокиня се запарват в 200мл вряла вода за 10-15 минути. След това се прецежда. Консумира се по една чаша всяка сутрин за закуска.

ВИСОКО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ

Хората обикновено консумират натрий под формата на сол, но намаленият при повечето хора калий и богатото ниво на натрий могат да причинят хипертония. Листата на смокините са богати на калий и с намалени нива на натрий, така че те са подходяща защита срещу хипертония. Калият помага при регулиране на кръвното налягане. Факт е, че чрез консумацията на чай от смокинови листа (със семена от черен кимион) могат да се понижат стойностите на високото кръвно налягане. Наричано още хипертония, това е една от основните причини, която стои зад високата смъртност на по-възрастната част от населението.

НАМАЛЯВА ЛОШИЯ ХОЛЕСТЕРОЛ

Листата от смокини съдържат пектин, който е известен като фибри, разтворени във вода. Когато този тип фибри проникне в тялото, той се опитва да почисти остатъците от холестерол и да ги пренесе в отделителната система, за да бъдат изтласкани от тялото.

РЕГУЛИРАНЕ НА ХИПЕРЛИПИДЕМИЯ, НАМАЛЯВАНЕ НА ТРИГЛИЦЕРИДИТЕ

Високите нива на триглицериди и холестерол в кръвта са известни като хиперлипидемия. Липидите се натрупват в стените на кръвоносните съдове и пречат на кръвния поток, което може да доведе до сериозни проблеми. Смокиновите листа подобряват липидния ви профил и повишават добрия холестерол (HDL). Също така спомагат за понижаване на съдържанието на мазнините, които са отговорни за причиняването на инфаркт – триглицеридните мазнини, като по този начин осигуряват допълнителна защита на сърцето и кръвоносните съдове. Триглицеридите са необходими за доброто здраве и функциониране на организма, но прекомерните количества от тях драстично увеличават риска от затлъстяване и сърдечни заболявания.

СЪРДЕЧНОСЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Листата на смокинята съдържат фицин. Благодарение на него съсирването на кръвта намалява, състоянието на кръвоносните съдове се подобрява. Фенолите, омега-3 и омега-6 мастни киселини, съдържащи се в сушените смокинови листа, подпомагат за намаляване на риска от развитие на сърдечносъдови заболявания и тромбоза. Допринасят да се избегне запушването или стесняването на коронарните артерии. Доказано е, че сушените смокинови листа помагат за предотвратяване на коронарна болест на сърцето (коронарен инфаркт). Използват се и при болест на Бюргер.

МЕТАБОЛИЗЪМ

Чаят от смокинови листа нормализира метаболизма, облекчава храносмилането и е полезен при възпаление на отделителната система.

ЗАПЕК

Голямото количество фибри в смокиновите листа помага за регулиране движението на червата и предотвратява запека. Освен това, фибрите помагат при диария и дискомфорт в движението на червата. Отварата работи като меко слабително (плодът има обратното действие).

ОТСЛАБВАНЕ

При прием на храна се получава изблик на инсулин в кръвта. Ако огладняваме в късните часове, това е признак за разрастването на този процес. При подобни ситуации е добре да приемаме чай от смокинови листа. Пектинът – разтворими фибри в листата на смокиновото дърво има способността да забави действието на останалите въглехидрати, намиращи се в организма ни. Помага също за метаболизма и изчистването на висцерални мазнини. Така се задейства ефективно и отделителната ни система. Добра новина за дамите, обръщащи непрестанно внимание на всяка погълната калория е, че листата от смокиня са едни от най-богатите на фибри храни и имат отслабващ ефект. Тъй като листата на смокинята са с високо съдържание на фитохимикали като танини, флавоноиди и алкалоиди, заедно със стероиди, това помага при управлението на затлъстяването. Разбира се, не забравяйте правилното хранене и физическата активност.

ЗДРАВИ КОСТИ

Листата на смокините са с високо съдържание на калций, който е едно от най-необходимите вещества за укрепване на костите, намалява риска от загуба на костна маса, остеопороза. Те съдържат изобилно и фосфор, калий и магнезий, които стимулират възстановяването и укрепването на костната плътност.

ПРОТИВОРАКОВИ СВОЙСТВА

Поради съдържанието на фибри в тях, чай от смокинови листа се препоръчва като напитка за предотвратяване на различни видове рак. За допълнително намаляване на риска от развитие на ракови заболявания, много специалисти препоръчват да се дъвчат по две смокинови листа на ден за подсилване на имунната система. Установено е, че някои сортове смокинови листа са великолепен източник за лечение на специфични форми на рак на кожата, рак на гърдата, рак на шийката на матката, рак на дебелото черво и рак на черния дроб. Изследванията посочват конкретно екстракт от листата на фикус карика, който има както химиопрофилактична, така и терапевтична роля при рак на гърдата в ранен стадий.

КАШЛИЦА

При проблеми с гърлото е препоръчително да се лекуваме с чай от листа на смокини, а не със сиропа от плода. Причината е, че смокинята е високозахарна и това е проблем за хората с различни хронични заболявания. За да засилим ефективността от чая, е желателно да добавим мед и лимон, както в случай на настинка. Гаргара с отвара успокоява възпаленото гърло. Нарежете листата, за да направите чай (или сироп) за болно гърло, варете поне 15 минути.

АСТМА И БРОНХИТ

Чаят от смокинови листа помага при проблеми с дихателните пътища. Те са антиалергично средство и намаляват производството на хистамин. Поради тази причина чаят се препоръчва при алергична астма. Природните съединения в листата на смокинята ги превръщат в перфектни съставки за чай при бронхит. Чаят от смокинови листа е алтернативен метод за лечение на много респираторни заболявания като бронхит, а също така се използва като метод за избягване и намаляване на по-лошите ефекти при пациенти с астма. Две-три смокинови листа се поставят в половин литър вода с малко захар и се оставят да заврат. Оставете водата да ври 20 минути и след това отстранете листата и изпийте чая.

КОЖНИ ПРОБЛЕМИ

Пресните листа съдържат млечен сок, на базата на който се създават специални мехлеми. Те облекчават възпаления, сърбеж по кожата и лекуват рани. Листата се налагат върху циреи и брадавици. Можете да приложите тези листа при витилиго, директно върху петната. Ако листата се пасират, могат да се използват като средство за почистване на кожата при акне и пъпки.

КОСОПАД И СЕБОРЕЯ

Измиване с отварата заздравява фоликулите, дезинфекцира скалпа и унищожава патогените.

ГЪБИЧКИ

Ако имате проблем с гъбички по пръстите на краката и изпотяването им - направете отвара от смокинови листа (зимата се използват изсушени) и накиснете няколко поредни вечери.

БЪБРЕЦИ

Прием на чая дезинфекцира уриналните пътища, преминавайки през тях. Подходящ е за хора с бъбречна недостатъчност и камъни в бъбреците. Смокиновите листа са страхотно лекарство за лечение на възпалени бъбреци и цистит. Листата от смокиня също така са чудесни и за здравето на черния дроб.

ПОЛОВА СИСТЕМА

Има благоприятно действие при възпаления на мъжката и женска полови системи. Облекчава симптомите на увеличена простатна жлеза. Консумира се и при простатит, причинен от бактерии – стрептококи, стафилококи или хламидии.

ЛИБИДО И МЪЖКИ СТЕРИЛИТЕТ

Листата на смокинята съдържат мелатонин, манган, витамин Е и антиоксиданти, които помагат на тялото да произвежда повече сперма. Отварата завишава сексуалното желание и увеличава мъжките възможности.

СТОМАШНИ ПРОБЛЕМИ

Смокиновите листа намаляват киселините в стомаха, което е полезно за бременни жени. Имат добър ефект при стомашна язва. При стомашни язви и афти в устната кухина сдъвквайте добре 2 крехки листа от смокиня всеки ден и ги поглъщайте. Освен, че това помага при язви, ще освежи дъха ви и ще облекчи неприятните афти. Отварата от листата се използва за успокояване на ентерити и ентероколити.

ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ДЕГЕНЕРАЦИЯ НА МАКУЛАТА

Загубата на зрение при по-възрастните хора обикновено се дължи на макулната дегенерация. Плодовете и листата от смокини са особено полезни за забавянето на този процес.

ТРЕСКА И НАСТИНКИ

Антипиретичното, противовъзпалително и успокояващо действие на листата, помагат за понижаване на повишената телесна температура и при треска.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Чаят от смокинови е богат на антиоксиданти. Той помага в борбата с възпалението, като потенциално намалява риска от хронични заболявания. Неговите антидиабетни свойства помагат за регулиране на нивата на кръвната захар, подпомагайки хората с диабет. Освен това чаят от смокинови листа проявява антимикробни свойства, укрепвайки имунната система срещу инфекции. Той насърчава здравето на храносмилането, като облекчава лошото храносмилане и поддържа чревната флора. Включването на чай от смокинови листа в нечия рутина може да предложи естествен и холистичен подход към здравето. Приготвянето му е лесно и не изисква почти никакви усилия.

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ НА ЧАЙ

2бр. листа се запарват в 500мл вряща вода за около 30мин. Чаят се пие по няколко пъти на ден, може и подсладен с мед.

За промивка на засегнато място - 2-3 смокинови листа накиснати и сварени в 500мл вода. Оставете отварата да къкри на слаб огън за около 15 минути. Прецедете я и оставете да се охлади.

СТРАНИЧНИ ДЕЙСТВИЯ

Консумацията на твърде много смокинови листа може да предизвика диария. В допълнение, сушените листа от смокини са богати на захари и могат да увеличат риска от кариеси. Също така има хора, които са чувствителни към смокинови листа или уникалните химични вещества в тях. Да се внимава да не се предозира. Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.